Czy z atopowego zapalenia skóry można wyrosnąć?

Czy z atopowego zapalenia skóry można wyrosnąć?

Atopowe zapalenie skóry to choroba nawrotowa i przewlekła. Najczęściej zapada się na nią już w dzieciństwie. Czy jednak z AZS można wyrosnąć? Czy atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie?

AZS – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry związane jest z niedopowiednią reakcją immunologiczną organizmu na alergeny. Gdy organizm zetknie się z kurzem, produktem żywności czy chociażby kosmetykami, które uczulają, wytworzy przeciwciała IgE, które pomogą mu je zwalczyć. U osoby chorej na AZS organizm wytwarza za dużo przeciwciał IgE, co skutkuje złym stanem skóry i objawami atopowego zapalenia skóry takimi jak: zaczerwienienie i suchość skóry, złuszczanie, świąd, a także częstszym ryzykiem infekcji grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych spowodowanych uszkodzeniami skóry. AZS to choroba, która występuje nawrotowo, co oznacza, że ma okresy zaostrzeń (przypadają z reguły na wiosnę i jesień) i okresy remisji (przypadają z reguły na lato i zimę).

Atopowe zapalenie skóry – czy można z niego wyrosnąć?

Atopowe zapalenie skóry najczęściej zaczyna się w dzieciństwie. Chorują na nie już niemowlaki – ma je nawet 45 proc. dzieci do 6 miesiąca życia. Wraz z wiekiem chorych przybywa – do 5 roku życia ma je już 85 proc. maluchów. Mówi się, że AZS jest chorobą na całe życie, która nie zostaje całkowicie wyleczona, a raczej utrzymana w okresie remisji. Nie jest to do końca prawda, gdyż niektórzy lekarze potwierdzają, że z atopowego zapalenia skóry można wyrosnąć. Argumentują to chociażby tym, że na AZS choruje od 2 do 10 proc. dorosłych, co za tym idzie, że wszystkie dzieci, którym choroba doskwierała w dzieciństwie, objawy minęły. Warto podkreślić, że i to może być także półprawdą.

Atopowe zapalenie skóry a marsz atopowy

AZS nie jest chorobą przewidywalną – nie można założyć, jaki w danym przypadku będzie przebieg choroby. Warto podkreślić, że w rozwoju atopowego zapalenia skóy istotne jest pojęcie marszu atopowego, inaczej zwanego także marszem alergicznym. Marsz atopowy to przekształcenie jednej alergii w drugą. Warto jednak podkreślić, że jest to także kwestia indywidualna i pojawienie się innej alergii nie musi wykluczać zaniku wcześniejszej – alergie mogą współistnieć. W marszu atopowym najczęściej występującym scenariuszem jest pojawienie się alergii pokarmowej u niemowlaków – do 6 miesiąca życia. Następnie pojawia się atopowe zapalenie skóry (alergia pokarmowa zanika bądź współistnieje). Gdy objawy skórne miną, ok. 3 roku życia może rozwinąć się astma, a kolejno do 7 roku życia alergiczny nieżyt nosa. Astma i alergiczny nieżyt nosa mogą występować także u dorosłych, dlatego też „wyleczenie” AZS może być marszem atopowym, w wyniku którego jedna alergia przekształciła się w drugą.

Nie można zatem jasno odpowiedzieć, czy z atopowego zapalenia skóry można wyrosnąć. Opinie specjalistów i wyniki badań naukowych, co do tego są sprzeczne.

Zobacz artykuły na temat skóry suchej