Higiena a AZS. 5 spraw, które trzeba mieć na uwadze

Higiena a AZS. 5 spraw, które trzeba mieć na uwadze

Atopowe zapalenie skóry to niezwykle wymagająca choroba. Wiedzą o tym wszyscy chorzy. Aby terapia była skuteczna nie wystarczą tylko leki czy unikanie alergenów. Bardzo ważną kwestią jest także higiena chorego na AZS. Dowiedz się, jakich 5 spraw należy mieć na uwadze.

1. Higiena skóry atopowej: kąpiele

Bardzo ważną kwestią są kąpiele, które skutecznie niwelują stany zapalne skóry. Bardzo ważne, aby były to kąpiele w wannie, zamiast kąpieli pod prysznicem. Chorzy cierpiący na AZS powinni zażywać długich (maks. 20 minutowych, choć zależne jest to od wieku chorego i stanu zaawansowania choroby) kąpieli w letniej wodzie. Warto, aby były to chwile powolne, nie dostarczające dodatkowego stresu – gdyż może to potęgować podrażnienia skóry. Takie regularne kąpiele umożliwiają utrzymanie odpowiedniej higieny, tym samym zapobiegają infekcjom skóry. Dodatkowo, pomagają w usuwaniu złuszczonego naskórka, jak i w pozbyciu się resztek zastosowanych kosmetyków i preparatów leczniczych.

2. Mycia samą wodą? Zdecydowanie nie

Warto podkreślić, że higiena skóry atopowej wiąże się również z używaniem odpowiednich środków myjących i pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że chorzy z AZS nie powinni używać mydeł (większość z nich ma zasadowy odczyn), a zamiast tego stosować hipoalergiczne, z pH w granicach 6, preparaty oczyszczające. Należy zwracać uwagę, aby w składzie nie było parabenów, SLS-ów itp. Najlepszym wyborem dla skóry atopowej będą emolienty, które skutecznie nawilżą skórę. Warto je stosować podczas każdej kąpieli.

3. Po kąpieli obowiązkowo nakładaj środek nawilżający

Kąpiel oczyszcza skórę i działa na nią kojąco. Warto jednak pamiętać, aby po delikatnym osuszeniu jej ręcznikiem, w ciągu pierwszych 3-5 minut nawilżyć ją. Można użyć do tego celu emolientów, które mają właściwość wiązania wody w skórze. Warto pamiętać, aby po nawilżeniu skóry dosyć szybko ją czymś przykryć – zapobiega to uciekaniu wody ze skóry.

4. Higiena w domu

Aby jak najdłużej utrzymać okres remisji choroby należy dbać także o higienę w domu. Grube zasłony i dywany, kurz na półkach, czy rzadko wietrzone pomieszczenia negatywnie wpływają na kondycję skóry chorego na AZS. Warto pamiętać, że kurz i roztocza mogą zwiększać podrażnienie skóry. Dlatego też nie należy zapominać o częstym sprzątaniu – najlepiej pod nieobecność w nim chorego. Ponadto, wietrzenie pomieszczeń również zapobiega infekcjom skóry – wysoka temperatura i pot potęgują objawy atopowego zapalenia skóry.

5. Pranie ubrań nie jak u wszystkich

Należy pamiętać, że to właśnie ubrania stykają się najdłużej ze skórą. Dlatego też higiena powinna dotyczyć również częstego prania odzieży. Warto pamiętać, aby nie używać szkodliwych detergentów powodujących zmiany skórne. Skutecznym sposobem jest również podwójne płukanie – dzięki niemu ma się pewność, że środki czyszczące zostały dokładnie usunięte z odzieży. Dzięki takim sposobom i zwracaniu uwagi na szczegóły, stan skóry chorego na AZS może ulec poprawie, co także wpłynie na wydłużenie okresu choroby w remisji.

Zobacz artykuły na temat skóry suchej