Dzieci już po urodzeniu mogą mieć pierwsze objawy alergii. Najczęściej jest to alergia pokarmowa. Po kilku miesiącach mogą pojawić się zmiany skórne, a także atopowe zapalenie skóry. Marsz atopowy to przechodzenie jednej postaci alergii w drugą. Nierzadko alergie nie ustępują, a występują równocześnie. Czy znasz objawy marszu atopowego? Poznaj także przyczyny.
MARSZ ATOPOWY – ETAPY
Marsz atopowy (nazywany również marszem alergicznym) to przechodzenie jednej alergii w drugą. W marszu atopowym można wyróżnić 3 fazy rozwoju:
1. alergia pokarmowa,
2. atopowe zapalenie skóry (AZS),
3. astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa.
Należy pamiętać, że nie u każdego marsz atopowy będzie występował w tej kolejności. Może rozpocząć się dowolnie, np. od alergicznego nieżytu nosa. Warto podkreślić, że marsz alergiczny nie u wszystkich również może następować poprzez przechodzenie jednej alergii w drugą. Czasami może być też tak, że pojawiają się kolejne fazy rozwoju alergii, ale wcześniejsze nie ustępują kolejnym, a występują jednocześnie.
MARSZ ATOPOWY – PRZYCZYNY
Alergia powstaje na skutek nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego chorego. Reakcja organizmu na zetknięcie z alergenem to produkcja przeciwciał IgE, które bronią go przed nim. U osób chorych, reakcja ta jest nieprawidłowa i następuje u nich wzmożona produkcja przeciwciał IgE, co skutkuje objawami alergicznymi.
MARSZ ATOPOWY – OBJAWY
Już w 11 tygodniu ciąży przez łożysko mogą przedostawać się do dziecka pierwsze alergeny. Dziecko jest już w stanie wytwarzać własne przeciwciała IgE, dlatego właśnie wtedy mogą powstawać zalążki alergii. Jednak pierwsze, widoczne jej objawy występują u niemowlaków w pierwszych miesiącach życia. Na początku, do 6 miesiąca najczęściej występuje alergia pokarmowa. Charakteryzuje się: biegunkami, kolkami, zaparciami, a nawet wymiotami. Do 1 roku życia pojawia się atopowe zapalenie skóry (AZS), które objawia się zmianami skórnymi, zaczerwienieniem i suchością skóry, świądem. Do 3 roku życia może rozwinąć się astma (objawy: silny kaszel, świszczący oddech, duszności), a do 7 roku życia alergiczny nieżyt nosa (objawy: zatkany nos, zaczerwienione spojówki, wodnista wydzielina z nosa, łzawienie). Później, w okresie dojrzewania najczęściej dzieci borykają się w dalszym ciągu z astmą i alergicznym nieżytem nosa.
Marsz atopowy – jak zapobiec?
Niestety, nie ma sposobów gwarantujących uniknięcie marszu atopowego. Można jedynie usiłować zapobiec wystąpieniu objawów. Aby tego dokonać należy:
- unikać alergenów mogących wywołać alergię,
- karmić dziecko mlekiem matki do 6 miesiąca życia (nie wprowadzać pokarmów stałych do 6 mies.),
- dopiero po ukończeniu 13 miesiąca wprowadzać silnie uczulające składniki pokarmowe,
- zapobiegać infekcjom,
- stosować probiotyki.
Po zdiagnozowaniu marszu atopowego należy zastosować terapię dopasowaną do etapu alergii. Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów, warto udać się na konsultację do lekarza specjalisty. Nieleczony, którykolwiek z etapów marszu atopowego może przynieść dramatyczne skutki, dlatego tez koneiczna jesy wizyta u specjalisty.