Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwą chorobą. Oprócz objawów na kończynach, tułowiu czy twarzy, może dotykać także skóry głowy. Jakie są tego przyczyny? Czy da się wyleczyć AZS głowy?
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁÓWY – PRZYCZYNY
Atopowe zapalenie skóry głowy ma takie same przyczyny jak typowe AZS. Głównym powodem występowania AZS są geny. Badania dowodzą, że zdefiniowano już 40 genów, które odpowiadają tej chorobie. Dlatego też, jeśli choroba występowała u rodziców, istnieje bardzo duże ryzyko, że zachoruje na nią i dziecko. Jeśli natomiast choroba u nich nie występowała, to ryzyko waha się od 5 do 15 proc. Warto pamietać, że obok genów istotną przyczyną choroby są również czynniki środowiskowe. Należą do nich przede wszystkim:
- alergeny pokarmowe,
- pyłki drzew, traw i kwiatów,
- sierść zwierzęca,
- kurz,
- roztocza,
- środki czystości i kosmetyki (mydła, detergenty),
- twarda woda.
Aby sprawdzić, czy dany alergen jest tym uczulającym, warto wykonać testy. Należy jednak podkreślić, że u dzieci do 5 roku życia, nawet testy z krwi nie są w pełni wiarygodne.
AZS GŁOWY – OBJAWY
Atopowe zaplenie skóry głowy objawia się uporczywym świądem głowy. W rezultacie powstają strupy, które prowadzą do infekcji grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych. Świąd wzmaga również złuszczanie naskórka. Ponadto, skóra jest bardzo sucha i może piec. Do zaawansowanych objawów AZS głowy zaliczyć możemy łupież biały. Objawy te są bardzo uporczywe i z czasem, nieleczone, mogą powodować ból, pogorszenie stanu skóry, a także prowadzić do stanów depresyjnych, zaburzeń snu i wynikających z nich złej kondycji ogólnej organizmu.
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY: JAK LECZYĆ?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nawrotową i przewlekłą. U chorych występują okresy remisji i okresy zaostrzeń choroby. Nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby, jednak dzięki terapii i odpowiedniej pielęgnacji można doprowadzić do złagodzenia objawów i wydłużenia czasu remisji. Leczenie AZS głowy, tak samo jak leczenie AZS każdej innej części ciała, zależne jest od decyzji lekarza specjalisty. Aby dowiedzieć się, czy objawy związane ze skórą głowy to właśnie AZS, warto odwiedzić trychologa. Lekarz specjalista dopasuje sposób leczenia, a także da wskazówki dotyczące zmiany trybu życia, w tym także pielęgnacji, które polepszą stan skóry głowy. Do leczenia uciążliwych objawów często stosowane są kortykosterydy i glikokortykosteroidy. Oprócz nich wykorzystuje się również środki takie jak leki immunosupresyjne. Warto pamiętać, że tego typu terapie mają określony czas trwania i aby zapobiec skutkom ubocznym, muszą być także stosowane ściśle ze wskazówkami lekarza. W leczeniu niezwykle ważne jest także eliminowanie alergenów, odpowiednia pielęgnacja (stosowanie emolientów w postaci szamponów do włosów, kąpiele łagodzące objawy itp.), noszenie właściwych ubrań (w tym czapek – nie można tych z wełny, gdyż uczula), a także unikanie klimatyzowanych i dusznych pomieszczeń, czy też chlorowanych basenów. Każdy chory to indywidualny przypadek, dlatego też chorzy na AZS powinni każdorazowo skonsultować się ze specjalistą.