Aby jak najdłużej utrzymać okres remisji w atopowym zapaleniu skóry konieczna jest odpowiednia terapia. Chorzy jednak próbują innych sposobów, aby zmniejszyć objawy AZS. Czy domowe sposoby są skuteczne? Czy warto je stosować chorując na atopowe zapalenie skóry?
SKÓRA CHOREGO NA AZS
Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry borykają się z jej suchością, zaczerwienieniem, złuszczaniem i uporczywym świądem. Poprzez drapanie na skórze mogą powstawać mikrourazy, które w kolejnym etapie mogą prowadzić do niebezpiecznych infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Niestety, chorzy na AZS muszą liczyć się z tym, że w łagodzeniu objawów pomocna im będzie odpowiednia terapia uzgodniona z lekarzem specjalistą. Wspomagać te działania należy pielęgnacją i odpowiednią dietą, a także unikaniem uczulających alergenów. Są jednak sposoby, które pomagają w atopowym zapaleniu skóry i łagodzą jego objawy.
DOMOWE SPOSOBY NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
1. Kąpiel w płatkach owsianych
Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry powinny częściej wybierać kąpiel niż szybki prysznic. Należy jednak podkreślić, że kąpiel nie może być w gorącej wodzie, a letniej. Świetnym sposobem na łagodzenie świądu jest także kąpiel w płatkach owsianych. Wystarczy 1 bądź 2 szklanki płatków namoczyć w gorącej wodzie. Gdy będą już miękkie dodać do wody. W tak przygotowanej wodzie do kąpieli spędzić maksymalnie 20 minut.
2. Nawilżanie masłem Shea
Masło Shea zawiera witaminy A, E i F przez co łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Dodatkowo, nawilża skórę i regeneruje naskórek. Zawarty w tym oleju roślinnym kwas cynamonowy uchroni skórę chorego z AZS przez promieniowaniem słonecznym, gdyż jest naturalnym filtrem UV.
3. Kąpiel z olejem kokosowym
Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny kąpać się w wodzie z dodatkiem emolientów. Dzięki temu ich skóra będzie nawilżona i miękka. Dodać 3 łyżki oleju kokosowego do wanny – ten naturalny emolient odżywi skórę i pomoże w utworzeniu naturalnej bariery ochronnej. Olej kokosowy działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie, dlatego też uniemożliwia powstawanie infekcji.
4. Siemię lniane idealne na okłady
Siemię lniane jest świetnym pomocnikiem w ujarzmieniu skóry atopowej. Dzięki obecności kwasów omega-3 i substancji oleistych działa natłuszczająco i minimalizuje uczucie świądu. Wystarczy gotować pół szklanki siemienia lnianego w sporym garnku wody przez 15 minut bądź aż do momentu wrzenia. Po przestygnięciu zbieramy z góry zawiesinę i mieszamy z wodą. Stosujemy w formie okładów.
5. Kąpiel w mleku
Aby zmniejszyć podrażnienia i uczucie świądu wystarczy przygotować ciepłą kąpiel z dodatkiem oliwy i mleka. Do wody należy dodać łyżkę oliwy z oliwek i szklankę (250 ml) tłustego mleka. Po takiej kąpieli objawy z pewnością będą mniej odczuwalne.
6. Okłady z lodu
Jeśli skóra bardzo swędzi pomocne mogą być miejscowe okłady z lodu. Wystarczy włożyć kostki lodu do woreczka, a następnie zawinąć go w ręcznik bądź ściereczkę. Następnie przez 15 minut trzymać na skórze ze zmianami. UWAGA: nie można stosować u noworodków.