Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd. Uciążliwy, irytujący i w wielu przypadkach skutkujący infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi bądź grzybiczymi. Czy są sposoby na zmniejszenie swędzenia skóry?
AZS – CO TO ZA CHOROBA?
Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna o przewlekłym przebiegu. Pojawia się w każdym wieku, jednak swój początek może mieć już w okresie niemowlęcym. Podrażnienie skóry powstaje na skutek nieodpowiedniej reakcji układu immunologicznego na alergeny. Organizm chorego produkuje za dużo przeciwciał IgE, co sprawia, że pojawiają się u niego objawy takie jak: świąd, zaczerwienienie i suchość skóry, złuszczanie. W zaawansowanych stadiach choroby może pojawić się: rumień, rybia łuska i inne. Warto podkreślić, że tylko odpowiednia terapia wsparta właściwą pielęgnacją może zmniejszyć objawy i dłużej utrzymać okres remisji choroby.
ŚWIĄD PRZY ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY
Skóra chorych na AZS jest zwykle zaczerwieniona, sucha i podrażniona. Taka kondycja skóry nierzadko wspomaga chęć drapania jej, co prowadzi do ponownego uszkodzenia. Gdy chory na atopowe zapalenie skóry drapie się, prowadzi to do powstawania niewielkich ranek, które niczym w błędnym kole, zaostrzają objawy. Nadkażenia wzmagają świąd, co prowadzi do infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Skóra chorego swędzi najbardziej wieczorem i w nocy – chorzy bardzo często mają przez to problemy ze snem. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą nasilać ten objaw.
5 SPOSOBÓW NA ŁAGODZENIE ŚWIĄDU:
1. Kąpiel
Aby złagodzić świąd warto wziąć kąpiel bądź szybki prysznic. Należy pamiętać, że woda powinna być letnia, a kąpiel trwać nie dłużej niż 20 minut. Gorąca woda wspomaga świąd, dlatego należy jej unikać. Ponadto, do kąpieli można użyć płatków owsianych bądź mleka, które także złagodzą swędzenie.
2. Osuszanie ręcznikiem
Po kąpieli warto pamiętać, aby nie wycierać skóry ręcznikiem. Skórę chorego na AZS należy delikatnie osuszać poprzez przykładanie ręcznika do skóry. Pocieranie zwiększa swędzenie.
3. Emolienty
Warto podkreślić, że swędzenie skóry skutecznie niwelują specjalne kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Emolienty wiążą wodę, dzięki czemu skóra jest nawilżona, a świąd nie nasila się. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na to, czy są hipoalergiczne, a w swoim składzie nie zawierają SLS-ów, parabenów i substancji zapachowych mogących podrażniać skórę chorego.
4. Odpowiednie ubrania
Swędzenie mogą wzmagać ciasne, przylegające do skóry ubrania. Warto o tym pamiętać i wybierać tylko luźną odzież. Należy również unikać ubrań z wełny i z domieszką wełny, gdyż jest to materiał silnie uczulający i wywołujący nasilenie świądu.
5. Leki
Jeśli świąd nie ustępuje mimo odpowiedniej pielęgnacji i powyższych wskazówek, warto udać się po poradę do lekarza. Często stosowane są leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy bądź inne, które skutecznie zmniejszą ten objaw. Swędzenie jest bardzo uciążliwym symptomem. Warto jednak pamiętać, że łagodzenie świądu prowadzi do remisji choroby. Chorzy na AZS powinni znać sposoby, które umożliwią im zmniejszenie świądu.