Chorzy na atopowe zapalenie skóry muszą zwracać uwagę na wiele czynników, które wpływają na stan ich skóry. Również to, gdzie żyją ma ogromne znaczenie dla ich choroby. Jak powinno wyglądać mieszkanie chorego na AZS? Oto 7 rzeczy, o których musisz koniecznie pamiętać.
1. Wietrzenie pomieszczeń
W pomieszczeniach, w których przebywa chory z atopowym zapaleniem skóry musi być świeże powietrze. W dusznym i nieprzewietrzonym mieszkaniu chętniej rozprzestrzeniają się roztocza. Ponadto, nierzadko również szybciej kolonizują się grzyby, bakterie i wirusy odpowiedzialne za infekcje skórne. Warto podkreślić, że to właśnie dzięki takiej czynności jak wietrzenie pomieszczeń, dzieci i dorośli, u których reakcję alergiczną wywołują roztocza, czują się lepiej. Właśnie w ten sposób można się ich skutecznie pozbyć. Należy jednak pamiętać, że osoby, które uczulają pyłki powinny wietrzyć mieszkanie wieczorami – wtedy pyłki drzew, roślin i traw opadają. Zaleca się, aby mieszkanie wietrzyć zawsze przedsnem.
2. Częsta zmiana pościeli
Zmiana pościeli również zaliczana jest do higieny chorych na AZS. Jednym z objawów osób chorujących na atopowe zapalenie skóry jest złuszczanie się naskórka. Warstwa ta jest idealną pożywką dla mikroorganizmów znajdujących się w pościeli, materacach, czy tapicerce łóżka. Tym samym roztocza rozmnażają się, potęgując objawy choroby. Dlatego też, częsta zmiana pościeli jest konieczna w domu chorego na AZS. Warto pamiętać, że najlepszą pościelą dla chorego będzie pościel hipoalergiczna.
3. Pozbycie się grubych zasłon, dywanów, mebli tapicerowanych
Zasłony, firany, meble tapicerowane i inne, tego typu wyposażenie wnętrz sprzyja zaostrzeniu się objawów AZS. Roztocza i kurz mogą znaleźć tu swoją ostoję, dlatego też warto pamiętać, aby pozbyć się tych rzeczy z domu. Niestety, nie są to przedmioty, które często się czyści i sprząta, dlatego też są idealnymi miejscami rozwoju mikroorganizmów.
4. Dbanie o maskotki i inne zabawki
Chorymi na AZS często są dzieci, dlatego też warto pamiętać, że ich ulubione zabawki także mogą przyczyniać się do zaostrzenia ich stanu skóry. Jak to możliwe? Maskotki bądź inne zabawki pluszowe, nierzadko z długim włosiem gromadzą w sobie wiele zanieczyszczeń. Tym samym są idealnym środowiskiem, w którym znajduje się kurz i roztocza. Pamiętaj, aby wszystkie zabawki, którymi bawi się chore dziecko na AZS były łatwe do utrzymania w czystości.
5. Pozbycie się kwiatów doniczkowych
Takie zalecenie może trochę dziwić. Dlaczego? Otóż kwiaty doniczkowe są naturalnymi nawilżaczami powietrza w mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku byłyby idealne do pomieszczeń, w których przebywa chory na atopowe zapalenie skóry. Należy podkreślić, że niektóre rośliny wydzielają substancje, które nie tylko mogą drażnić skórę atopową, ale także ją uczulać. Dlatego też, jeśli nie znasz się na roślinach doniczkowych, lepiej zrezygnuj z umieszczania ich w pomieszczeniu chorego na AZS.
6. Dbanie o odpowiednią wilgotność
Warto pamiętać, aby wilgotność w mieszkaniu osoby chorej na AZS była na odpowiednim poziomie. Aby była odpowiednia zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza. Ponadto, w sezonie grzewczym należy pamiętać, aby na kaloryferach zawiesić kamionki z wodą bądź położyć mokre ręczniki. Nie można zapominać, że na chorych z atopowym zapaleniem skóry niekorzystnie wpływa także klimatyzacja.
7. Odpowiednia temperatura w sezonie grzewczym
W sezonie grzewczym w mieszkaniach jest ciepło, a powietrze jest suche. Taki stan nasila utratę wody ze skóry, co sprawia, że przesuszenie jej jeszcze bardziej wzmaga się. Taki stan rzeczy sprawia, że skóra nie tylko jest nadmiernie wysuszona, ale również pęka, naskórek mocno się łuszczy, świąd staje się nie do zniesienia, a infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze pojawiają się zdecydowanie częściej. W mieszkaniu osoby chorej na AZS temperatura powinna wahać się ok. 20 st. C. Ponadto, przed włączeniem kaloryferów należy przetrzeć je wilgotną ścierką – uniemożliwi to rozprzestrzenianie się kurzu i roztoczy z gorącym powietrzem.