Przebarwienia skóry to jaśniejsze bądź ciemniejsze niż karnacja plamki. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, szyi, dłoniach i łydkach, a na ich powstawanie wpływa nadmiar lub brak barwnika skóry – melaniny. Dlaczego konkretnie powstają przebarwienia na skórze? Dowiedz się, kiedy występują m.in. przebarwienia pozapalne, polekowe i posłoneczne oraz poznaj ich inne rodzaje.
Melanina to naturalny pigment skóry, który powstaje w procesie melanogenezy. Nadaje barwę nie tylko skórze, ale również włosom i tęczówce oka. Melanina wytwarzana jest w melanocytach i może mieć różne natężenie barwy – od czarnej, poprzez brunatną, brązową, czerwoną do żółtej. Barwnik ten chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które absorbuje i rozprasza. Ciemniejsze i jaśniejsze plamy na ciele (przebarwienia) powstają, gdy melanocyty działają nieprawidłowo.
Przebarwienia skóry – przyczyny powstawania zmian skórnych
Przebarwienia na skórze powstają, gdy w niektórych miejscach znajduje się za dużo lub za mało komórek wytwarzających melaninę. Syntezę barwnika intensywnie pobudzają promienie ultrafioletowe, dlatego przebarwienia pojawiają się najczęściej pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto również podkreślić, że niektóre czynniki zwiększają wrażliwość na promienie UV, co przyczynia się do szybszego pojawienia się plam na ciele. Jedną z przyczyn ich powstawania są zmiany hormonalne, które mogą być związane m.in. z ciążą, dysfunkcjami tarczycy (nadczynność), menopauzą oraz niewydolnością nadnerczy. Ponadto, często występują także przebarwienia polekowe, które wynikają ze stosowania antykoncepcji, antybiotyków tetracykliny oraz kortykosteroidów. Nierzadko występują także zmiany pozapalne, do których zalicza się przebarwienia po trądziku, urazy skórne, wysypki itp. Tego typu zmiany skórne mogą pojawiać się także pod wpływem substancji fotouczulających zawartych np. w perfumach, kosmetykach i lekach. Co ciekawe, najczęściej znikają samoistnie, jednak by przyspieszyć proces i zwiększyć jego skuteczność stosuje się dermokosmetyki o specjalistycznych formułach (np. kosmetyki Novaclear Whiten, które nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale również zapobiegają ich powstawaniu i mają działanie anti-aging).
Jakie jeszcze wyróżnia się rodzaje przebarwień? – piegi, ostuda i tzw. plamy starcze
Do przebarwień skóry zalicza się także piegi, które najczęściej występują na twarzy i są rozsiane. Przebarwienia tego typu mogą mieć różną wielkość oraz barwę (żółtą lub ciemnobrunatną). Piegi w przeciwieństwie do innych zmian skórnych, nie występują na dłoniach i podeszwach. Innym, powszechnie powstającym przebarwieniem jest ostuda (inaczej melasma), czyli zmiany powstające najczęściej u kobiet pod wpływem zmian hormonalnych. Tego typu przebarwienia skórne występują jako ciemne, symetryczne plamy, najczęściej pojawiające się nad górną wargą, na policzkach, czole i karku. Innym rodzajem przebarwień są plamy soczewicowate tzw. plamy starcze. Najczęściej mają regularny kształt, brązową barwę oraz pojawiają się na grzbietach dłoni, twarzy, dekolcie i przedramionach.
Przebarwienia skórne, w zależności od natężenia i przyczyny powstania, można szybciej lub wolniej usunąć. Tego typu zmiany skórne mogą być wybielane dedykowanymi im kosmetykami (warto wybierać takie, które nie tylko je usuwają, ale również zapobiegają powstawaniu nowych) oraz zabiegami kosmetycznymi i specjalistycznymi wykonywanymi w gabinecie lekarskim.