Skóra z przebarwieniami

Ogólna charakterystyka

Skóry z przebarwieniami nie można określić jednym słowem. Przebarwienia występują na każdym typie skóry od suchej, wrażliwej po tłustą a nawet trądzikową. W naszej skórze obecne są tak zwane melanocyty, czyli komórki, których zadaniem jest produkcja melaniny – barwnika skóry. Pojawianie się przebarwień uwarunkowane jest przede wszystkim genetycznie. To genetyka decyduje o ilości komórek barwnikowych w naszej skórze, a także o sposobie ich pracy.

Przebarwienia są to ciemne plamy na skórze, które pojawiają się najczęściej w miejscach odsłoniętych na promieniowanie słoneczne: twarzy, dekolcie, plecach a nawet na dłoniach.

Pojawianie się jakichkolwiek zmian koloru skóry spowodowane jest tym, iż komórki barwnikowe „bronią się” przed promieniowaniem słonecznym wydzielając barwnik, który ochronić ma skórę przed poparzeniem słonecznym. Stąd w miesiącach mocno słonecznych bierze się nasza opalenizna. Inna sytuacja występuje w momencie, kiedy wydzielanie barwnika skóry jest zaburzone. Chcąca bronić się skóra wydziela go nierównomiernie, czego skutkiem jest widoczne ciemne plamy.

Oczywiście słońce nie jest jedynym (jednak głównym!) powodem powstawania przebarwień. Odpowiadać mogą za nie również stany zapalne skóry (trądzik) i związane z nimi działania mechaniczne jak drapanie czy po prostu wyciskanie, zaburzenia hormonalne (wzmożona i nierównomierna produkcja melaniny może występować podczas ciąży oraz menopauzy), niektóre leki (np. antykoncepcyjne). Zmiany pigmentacyjne nasilać mogą się również z wiekiem.

Jak zapobiegać przebarwieniom ?

  • Codziennie stosuj kremy z filtrem co najmniej SPF 30 chroniących przed promieniowaniem UVA/UVB
  • Zrezygnuj z opalania
  • Włącz do swojej podstawowej pielęgnacji kosmetyki o szerokim spektrum działania, które zapobiegną powstawaniu nowych przebarwień oraz rozjaśnią istniejące (przykładowe składniki aktywne: Alfa Arbutyna, Kwas Azelainowy, Witamina C, Boerhavia Diffusa Root Extract)
  • W okresie jesienno – zimowym złuszczaj naskórek pod kontrolą specjalisty: dermatologa, kosmetologa
  • Uważnie czytaj ulotki przy lekowe, gdzie znajdziesz informację czy stosując dany lek należy zrezygnować z opalania

Zobacz artykuły na temat skóry wrażliwej

Zobacz wszystkie artykuły