Atopowe zapalenie skóry to choroba, która sprawia, że chory musi podporządkować jej swoje życie. Dzięki temu dłużej utrzyma okres remisji, a tym samym zachowa zdrowie i komfort. Zastanawiasz się, czy objawy, które masz to właśnie AZS? Te 4 symptomy mają chorzy na atopowe zapalenie skóry.
AZS – ZMORA NASZYCH CZASÓW?
Atopowe zapalenie skóry to nawrotowa i przewlekła choroba zapalna skóry. Najczęściej dotyka dzieci – ma ją nawet 85 proc. dzieci do 5 roku życia. Z czasem ulega remisji, jednak choruje na nią także ok. 2-10 proc. dorosłych. AZS powstaje w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego człowieka. Gdy pojawiają się alergeny, organizm wytwarza przeciwciała IgE. Chorzy na AZS wytwarzają zbyt dużo tych przeciwciał, co skutkuje pogorszeniem stanu skóry. Atopowe zapalenie skóry ma głównie podłoże genetyczne – jeśli jednak rodzice nie chorowali na AZS, to u dziecka ryzyko zachorowania waha się między 5 a 15 proc. Kolejnymi przyczynami zachorowania są czynniki środowiskowe – alergie pokarmowe, kurz, sierść itp. Niestety, nierzadko bardzo ciężko zweryfikować, czy właśnie ten konkretny alergen nasila objawy, dlatego często stosowane jest leczenie farmakologiczne.
4 OBJAWY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY:
1. Świąd
AZS to choroba, której pierwszym i chyba najbardziej dokuczliwym objawem jest świąd. Najczęściej dotyka on miejsc takich jak zgięcia kolan i rąk, a także twarzy i szyi. Może dotykać również całego obszaru ciała. Chorzy muszą pamiętać, aby nie drapać podrażnionej skóry, jest to jednak bardzo trudne do wykonania zalecenie. Skuteczną terapią oprócz lekarstw są także kąpiele w letniej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem kosmetyków nawilżających (emolientów).
2. Suchość skóry
Kolejnym objawem, z którym muszą zmierzyć się osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry jest jej suchość. Podrażniona skóra prawie zawsze jest przesuszona, co jeszcze bardziej powoduje uporczywe swędzenie. Dodatkowo, suchość skóry prowadzi do jej złuszczania, jeszcze bardziej pogarszając jej stan. Dlatego też chorzy na AZS muszą pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry i stosowaniu kosmetyków natłuszczających skórę.
3. Zaczerwienienie
Chorzy na atopowe zapalenie skóry nierzadko mają także problem z jej zaczerwienieniem. W zaawansowanych stadiach tej choroby występuje także rumień. Niestety, podrażniona skóra będzie zaczerwieniona, dopiero po zastosowaniu odpowiedniej terapii i pielęgnacji objawy znikną i nastąpi remisja choroby.
4. Infekcje bakteryjne
Wszystkie trzy, powyższe objawy tj. świąd, suchość skóry i zaczerwienienie prowadzą do infekcji bakteryjnych, wirusowych bądź grzybiczych. Drapanie się i złuszczanie skóry nasila podrażnienie skóry, co prowadzi do infekcji. Aby temu zapobiec, należy jak najwcześniej podjąć środki zapobiegawcze i wdrożyć odpowiednią, dopasowaną indywidualnie terapię.