Rozpoznanie skóry jest konieczne, aby dopasować do niej skuteczną pielęgnację. Jeśli zastanawiasz się, czy masz skórę suchą czy odwodnioną, to znajdziesz odpowiedź poniżej. Poznaj 5 pewnych sygnałów.
Skóra odwodniona
Przyjrzyj się najpierw, jakie cechy ma skóra odwodniona. Nie jest to bez znaczenia, gdyż od tego zależy, jak będzie wyglądał proces pielęgnacji.
- Może być każdego rodzaju. Skóra odwodniona może dotyczyć osób o każdym rodzaju skóry – skóra sucha, tłusta, mieszana, normalna może być odwodniona. Warto podkreślić, że skórze odwodnionej brakuje odpowiedniego nawilżania, gdyż z naskórka odparowuje więcej wody niż dociera do niej z głębszych warstw skóry. Natomiast skórze suchej brakuje zarówno nawilżania, jak i umocnienia płaszcza lipidowego.
- Wzmożona praca gruczołów łojowych. Bardzo często skóra odwodniona broni się wytwarzając na twarzy tłustą warstwę – to jedyna ochrona i sposób na odżywienie odwodnionej skóry. W wyniku tego na skórze mogą pojawiać się wypryski, grudki i krostki.
- Ściągnięty naskórek. Odwodniona skóra jest wiotka, szorstka i traci swoją objętość. Naskórek jest napięty, co czasem powoduje pękanie i ból. Na takiej skórze bardzo często dochodzi do mikrourazów.
- Podrażnienia. Skóra odwodniona bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Jest cienka, dlatego szybko traci wodę, jest delikatniejsza i szybciej powstają na niej zmarszczki. Kondycja skóry wymaga wzmocnienia przez nawilżenie i natłuszczenie.
- Łuszczy się. Odwodniona skóra obfituje w wiele suchych skórek. Najwięcej jest ich na płatkach nosa, policzkach bądź czole. Łuszcząca się skóra może być zaczerwieniona, a także może sprawiać ból.
Aby wesprzeć skórę odwodnioną należy przede wszystkim zadbać o właściwe nawilżenie. Aby to zrobić należy zastanowić się, które z kosmetyków stosowanych do tej pory, nie pomagały skórze i zadbać o takie, które nawilżą ją bez obciążania. Dodatkowym wsparciem w tych działaniach będzie zmiana nawyków żywieniowych – należy bezwzględnie pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody.
Skóra sucha – czyli jaka?
- Łuszczenie. Skóra sucha nie tylko jest ściągnięta i napięta, ale również spierzchnięta, szorstka i widać na niej złuszczający się naskórek.
- Brak ochrony. Skóra sucha nie ma bariery ochronnej, jaką jest płaszcz lipidowy, gdyż skóra sucha wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. Dlatego też skóra nierzadko piecze, swędzi, a nawet boli.
- Naczynka. Cienka skóra uwidacznia naczynka krwionośne. Najczęściej występują w załamaniach nosa, jednak mogą pojawiać się także na policzkach.
- Co z odwodnieniem? Skóra sucha bardzo łatwo ulega odwodnieniu. Dostarczona z zewnątrz i wewnątrz woda bardzo łatwo odparowuje, sprawiając tym samym, że skóra staje się napięta, swędzi, piecze i boli.
- Nie jest elastyczna i sprężysta. Skóra sucha jest matowa, jasna i z tendencją do powstawania zmarszczek.
Aby zadbać odpowiednio o skórę suchą należy przede wszystkim zatroszczyć się o jej natłuszczenie i nawilżenie. Dzięki temu skóra z pewnością polepszy swój wygląd.